Romanii dau iama pe Facebook si Twitter. Suntem pe locul doi in Europa la utilizarea retelelor de socializare
![Romanii dau iama pe Facebook si Twitter. Suntem pe locul doi in Europa la utilizarea retelelor de socializare](https://assets.protv.ro/assets/incont/2010/02/27/image_galleries/2580/romanii-dau-iama-pe-facebook-si-twitter-suntem-pe-locul-doi-in-europa-la-utilizarea-retelelor-de-socializare_size9.jpg)
Romanii sunt printre cei mai activi utilizatori ai retelelor de socializare, desi doar 32 la suta din populatia tarii are acces la internet, potrivit unui studiu Marketers & Consumers, Digital & Connected (MCDC), realizat de IAB Europe, scrie Gandul.
Cercetarea a fost realizata pe un esantion de peste 32.000 de utilizatori ai internetului din 16 tari europene si a avut ca obiectiv studierea comportamentului online, pentru a furniza advertiserilor informatii relevante despre internauti.
Din cele 16 tari europene care au fost incluse in studiul IAB Europe, Romania are una dintre cele mai mici rate de penetrare a internetului, de doar 32%, in timp ce tari precum Olanda au depasit 85 la suta.
Pe acelasi subiect: