Gimnasta Catalina Ponor a cazut pe locul 4, pierzand medalia de bronz, dupa ce arbitrii au acceptat contestatia delegatiei SUA facuta in cazul sportivei Alexandra Raisman, in finala de la barna de la JO, acordandu-i americancei o nota egala cu a romancei, dar cu o dificultate mai mare a exercitiului.

Ponor a intrat a doua in finala de la barna, executia sa fiind notata cu 15.066, nota cu care a cucerit medalia de bronz, in prima faza, la opt ani distanta de cand obtinea titlul olimpic la acest aparat.

Larisa Iordache a intrat a patra in concurs, dar a cazut de pe aparat si a primit doar nota 14.200, cu care s-a clasat pe pozitia a 6-a.

Medalia de aur a fost cucerita de Linlin Deng (China, 15.600), urmata pe podium de Lu Sui (China, 15.500) si Alexandra Raisman (SUA, 15.066). Ultima sportiva intrata insa in concurs, Alexandra Raisman, a fost notata cu 14.966, antrenorii ei depunand contestatie. Arbitrii au acceptat contestatia si, dupa noi verificari, au marit dificultatea exercitiului, obtinand nota finala 15.066. Ponor a pierdut bronzul in ultima secunda, incheind pe locul 4.

Tot marti, gimnastica feminina romaneasca isi va incheia participarea la JO de la Londra in finala de la sol, cu Catalina Ponor si Sandra Izbasa.

La Londra, delegatia feminina a Romaniei a mai cucerit medalia de bronz pe echipe si aurul la sarituri, prin Sandra Izbasa.