Numarul romanilor care au ales vacante city break s-a triplat in 2015. Care sunt destinatiile preferate si cat aloca bugetului mediu
![Numarul romanilor care au ales vacante city break s-a triplat in 2015. Care sunt destinatiile preferate si cat aloca bugetului mediu](https://assets.protv.ro/assets/incont/2015/05/18/image_galleries/52282/tara-unde-jumatate-din-populatie-lucreaza-part-time-este-mereu-in-topul-celor-mai-fericite-state-din-lume_size9.jpg)
Turistii romani care au ales vacante tip city break, in primele opt luni ale anului, au scos din buzunar, in medie, 250-300 de euro/sejur. Cele mai populare destinatii au fost Amsterdam, Viena sau Istanbul, potrivit unui nou studiu.
In intervalul ianuarie - august 2015, numarul acestora s-a triplat fata de perioada similara din 2014, romanii alegand sa plece in astfel de vacante chiar si de doua ori intr-un an, potrivit Paravion.ro.
Turistii sunt atrasi de tarifele avantajoase si numarul mare de obiective turistice din orasele vizitate.
In 2015, majoritatea city break-urilor au fost accesate de catre tineri (70%), care au cheltuit, in medie, 250 euro/persoana. Destinatiile lor preferate au fost Praga, Barcelona si Amsterdam.
Seniorii, ale caror cereri reprezinta 30% dintre solicitarile primite de catre agentie, au cheltuit pana la 300 euro/persoana, in destinatii ca Praga, Viena si Munchen.
Lunile preferate ale romanilor sunt februarie si septembrie.
Profilul turistului roman de city break arata ca acesta are intre 30-50 de ani, pleaca in cuplu, calatoreste cu avionul si alege, in general, vacante cu trei nopti de cazare si cu mic dejun inclus.