Unitatea 2 de la Cernavodă a fost resincronizată la Sistemul Energetic Naţional, după ce s-a deconectat automat sâmbătă dimineata
![Unitatea 2 de la Cernavodă a fost resincronizată la Sistemul Energetic Naţional, după ce s-a deconectat automat sâmbătă dimineata](https://assets.protv.ro/assets/incont/2018/07/02/image_galleries/63880/centrala-de-la-cernavoda-intre-cele-mai-performante-cinci-centrale-atomice-din-lume-cata-energie-nucleara_size9.jpeg)
Centrala atomica de la Cernavoda
Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost resincronizată luni dimineaţa, la ora 7:00, la Sistemul Energetic Naţional (SEN), a anunţat Nuclearelectrica.
Potrivit companiei, Unitatea 2 s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic National în dimineaţa zilei de 29 august 2020, din cauza apariţiei unei disfuncţionalităţi în partea clasică a unităţii, fără impact pe partea nucleară.
"Lucrările de remediere şi deconectarea automată a Unităţii 2 de la SEN nu au avut impact asupra securităţii nucleare, personalului, populaţiei şi mediului înconjurător, acestea realizându-se în conformitate cu procedurile aplicabile ale centralei", menţionează reprezentanţii Nuclearelectrica.
Nuclearelectrica anunța sâmbătă că Unitatea 2 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional (SEN), din cauza apariţiei unei disfuncţionalităţi în partea clasică a unităţii, fără impact pe partea nucleară.
Potrivit sursei citate, deconectarea automată s-a produs în condiţii de siguranţă, toate sistemele unităţii funcţionând conform proiectului.
"Precizăm faptul că deconectarea automată a Unităţii 2 precum şi lucrările de remediere nu au impact advers asupra securităţii nucleare a reactorului, pesonalului unităţii, populaţiei şi mediului înconjurător", susţin reprezentanţii societăţii.
Pe acelasi subiect: