Din 2017, ANAF nu va mai primi pe hartie nicio declaratie care poate fi depusa online
![Din 2017, ANAF nu va mai primi pe hartie nicio declaratie care poate fi depusa online](https://assets.protv.ro/assets/incont/2016/09/23/image_galleries/57807/din-2017-anaf-nu-va-mai-primi-pe-hartie-nicio-declaratie-care-poate-fi-depusa-online_size9.jpg)
"Vrem sa implementam un dialog informatic cu contribuabilii. De la 1 ianuarie 2017, nu vom mai primi pe format hartie nicio declaratie care se poate depune online. Am constatat ca exista o oarecare rezistenta a profesionistilor in a le depune online. Spre exemplu, Declaratia 112, privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, in anumite zone din tara se depune inca pe hartie in proportie de 40%", a explicat Doros, citat de Agerpres.
Presedintele ANAF a precizat ca, in luna iulie, a fost derulat un exercitiu in Bucuresti pentru a forta contribuabilii sa depuna declaratiile online. "In iulie am facut un exercitiu la Bucuresti si nu le-am mai primit pe hartie. Rezultatul a fost ca nu au mai fost depuse", a subliniat Doros.
Acesta a precizat ca masura vizeaza 6 -7 declaratii pentru care ANAF incepe comunicarea catre contribuabili, inclusiv la ghiseu, cu privire la depunerea online a respectivelor documente.
Potrivit lui Doros, costurile acestei proceduri sunt foarte reduse (cu certificatul digital) si ar putea fi chiar zero. "Ne-am gandit sa finantam noi acest cost pentru un anumit tip de contribuabili", a mai spus Doros.