Prologue Allroad, masina cu care Audi da lovitura la Salonul Auto de la Shanghai
![Prologue Allroad, masina cu care Audi da lovitura la Salonul Auto de la Shanghai](https://assets.protv.ro/assets/incont/2015/04/17/image_galleries/51716/audi_size9.jpg)
Prologue este minunea Audi de la Salonul Auto de la Shanghai, care se impune prin cei 725 de cai putere. Este a treia masina concept din seria Prologue si cea mai puternica de pana acum, prin urmare si cea mai buna. Prologue Allroad este masina de familie a viitorului.
Allroad urmeaza primului concept Audi Prologue, pe care l-am vazut in noiembrie anul trecut, Coupe, si celui de-al doilea, Prologue Avant, prezentat la Geneva luna trecuta.
Aceasta noua masina prefigureaza noua strategie de design, in viziunea lui Marc Lichte, designerul sef al Audi.
Motorul este turbo de 4 litri, V8 (acelasi de pe Bentley si Audi S8). Are si motor electric, montat intre motor si cutia de viteze tractiune integrala (4x4). Atinge 100 km/h in 3.5 secunde.
Are aproape doua tone toata masina. Numai cu motor electric are autonomie de 50 de km, consuma 2.4 litri / 100 km. Bateria electrica se poate incarca si wireless.
Inauntru are trei display-uri cu touch control.
Foto: Audi