• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Steaua a invins Dinamo, scor 2-0, in derbiul etapei a XXXI-a din Liga I. Dinamo, amendat cu 50.000 lei pentru meci

Echipa Steaua a invins, vineri, pe Arena Nationala, cu scorul de 2-0 (1-0), formatia Dinamo, in derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I, golurile fiind marcate de Mansaly Boubacar, in proprie poarta, in minutul 13, si de Cristian Tanase, in minutul 70. Clubul Dinamo a fost amendat de Jandarmeria Capitalei cu 50.000 de lei dupa derbi, pentru ca nu a luat masuri pentru interzicerea introducerii si folosirii in arena sportiva de materiale pirotehnice, iar cinci suporteri s-au ales cu dosare penale deoarece au aprins torte si peterde.

0-1: Chipciu a sutat la poarta, a intervenit Rusescu pe traiectorie, iar mingea l-a lovit pe senegalezul Boubacar, care a trimis-o in proprie poarta.

0-2: Tanase a marcat de la circa 16 metri, dupa o combinatie cu Rusescu.

Dinamo: Balgradean - Rus, Luchin, D. Grigore, Musat - Stratila (Nica '67), Boubacar (Cristea '71), Dandea, Curtean (Rotariu '77)- Alexe, Danciulescu. Antrenor: Cornel Talnar.

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches (Gardos '62), Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu (Nikolici '46), Tanase (Iancu '72) - Rusescu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Carrtonase galbene: Curtean '20, Musat '45, Danciulescu '56, Stratila '58, Rus '62, Dandea '75, Cristea '83 / Latovlevici '26, Bourceanu '45+2, Tanase '71

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat de Vasile Marinescu si Marius Nicoara. Rezerva a fost Catalin Popa.

La meci au asistat 43.789 de spectatori. Peste 900 de jandarmi au asigurat masurile de ordine publica si siguranta spectatorilor la acest meci. Derbiul Dinamo - Steaua a fost intrerupt in minutul 38, dupa ce fanii au aruncat cu mai multe obiecte in teren si s-a reluat dupa aproximativ sase minute.

11 mai 2013 12:34