• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Simona Halep, in sferturile de finala la Roland Garros, egalandu-si cea mai buna performanta la un Grand Slam

Simona Halep, a patra favorita, s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros, in urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens, romanca reusind astfel sa-si egaleze cea mai buna performanta la un turneu de Grand Slam, dupa a ajuns in aceeasi faza si la Australian Open.

Halep, locul 4 WTA, a avut nevoie de o ora si 18 minute pentru a o invinge pe jucatoarea clasata pe locul 19 WTA (a 15-a favorita) si pentru a accede astfel in antepenultimul act al turneului parizian, competitie la care nu a pierdut niciun set in cele patru partide disputate la aceasta editie.

Calificarea in sferturi este recompensata cu 430 de puncte WTA si un premiu de 220.000 de euro.

In faza urmatoare, romanca o va intalni pe invingatoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA si cap de serie numarul 23) - Svetlana Kuznetova (Rusia, locul 28 WTA si cap de serie numarul 27).

Simona Halep a mai ajuns o singura data in sferturile de finala ale unui Grand Slam, in acest an la Australian Open, cand a fost eliminata de Dominika Cibulkova din Slovacia, scor 6-3, 6-0.

2 iunie 2014 18:07