• 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Simona Halep a devenit jucatoarea cel mai bine clasata la Roland Garros

Jucatoarea poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a fost eliminata, vineri, in turul 3 al turneului de la Roland Garros, astfel ca Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, a devenit jucatoarea cel mai bine clasata ramasa in competitie.

Radwanska a fost invinsa, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, de sportiva croata Ajla Tomljanovici, dupa o ora si 21 de minute de joc.

Jucatoarea americana Serena Williams, numarul 1 mondial, principala favorita si detinatoarea titlului, a fost eliminata, miercuri, in turul doi la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, de sportiva spaniola Garbine Muguruza, locul 35 WTA, scor 6-2, 6-2.

De asemenea, chinezoaica Na Li (locul 2 WTA) a parasit competitia in primul tur, fiind invinsa, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franta), locul 103 WTA.

In turul trei, Simona Halep o va intalni, sambata, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA.

30 mai 2014 13:46