• 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
O noua dubla Mercedes: Hamilton a castigat a treia cursa la rand, MP al Chinei

O noua "dubla" Mercedes: Hamilton a castigat a treia cursa la rand, MP al Chinei

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a castigat duminica a treia cursa la rand, Marele Premiu al Chinei, a patra etapa a Campioantului Mondial de Formula 1, si tot pentru a treia oara consecutiv el a fost urmat de colegul sau, germanul Nico Rosberg.

Pe locul trei s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), inaintea pilotilor Red Bull, australianul Daniel Ricciardo si germanul Sebastian Vettel, situati in ordine pe locurile 4 si 5.  Un alt german, Nico Hulkenberg (Force India), a fost al saselea, iar finlandezul Valtteri Bottas (Williams) al saptelea, inaintea compatriotului sau Kimi Raikkonen (Ferrari), care a trecut linia de sosire al optulea.  Mexicanul Sergio Perez (Force India) si rusul Danil Kviat (Toro Rosso) au ocupat in acesta ordine locurile 9 si 10.

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc, la 11 mai, la Barcelona.

20 aprilie 2014 12:00