• 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
FC Sevilla a castigat Liga Europa pentru a treia oara in istorie

Formatia FC Sevilla a castigat Liga Europa pentru a treia oara in istorie, dupa ce s-a impus, miercuri, pe Juventus Stadium, in fata echipei Benfica Lisabona, scor 4-2, in urma loviturilor de departajare.

Infiintata la 14 octombrie 1905, FC Sevilla, echipa la care in prima parte a sezonului a evoluat si atacantul roman Raul Rusescu, care a marcat doua goluri in preliminariile Ligii Europa si unul in faza grupelor, a castigat de doua ori aceasta competitie, in sezoanele 2005/2006 si 2006/2007.

De asemenea, in palmaresul gruparii andaluze mai figureaza o Supercupa a Europei, cucerita in 2006.

Formatia spaniola FC Sevilla a castigat Liga Europa, dupa ce a invins, miercuri, cu scorul de 4-2, in urma executarii loviturilor de departajare, echipa portugheza Bnefica Lisabona, in finala disputata pe Juventus Stadium din Torino.

La finalul celor 90 de minute si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke si Gameiro, in timp ce pentru Benfica au inscris Lima si Luisao. Cardozo si Rodrigo au ratat.

15 mai 2014 06:50